Röviden: mindenre, csak itt szociális számnak hívják. Mint a népek európai családjához frissen csatlakozott ország polgárának, le kellett jelentkeznem a Maistraattinál. Ez egy hatóság, amelyik a letelepedési engedélyeket kezeli. Elmondták a kollégák, hogy oda kell mennem, kérni az ideiglenes regisztrációt, majd ki kell mennem Malmiba, ott lejelentkezni az Idegenrendőrségnél, aztán visszajönni és újra regisztrálni. Nos, a rendszer megváltozott: ki kell menni Malmiba, amit egy 114 km/h-val suhanó HÉV-vel tettem meg, majd vissza kell menni a Maistraattiba. Ott megkapja az ember a szociális számot. Mivel ez nem Franciaország, mindenütt beszéltek angolul és angol nyelvű formanyomtatványaik is voltak.
Miért is fontos ez? Ha van szociális száma az embernek, akkor vehet olcsóbb bérletet. Felszálláskor egy kártyát kell a sofőr előtt egy szenzorhoz érinteni. Ha zöld, akkor utazhat az ember, ha sárga + vörös, akkor 3 napig érvényes még a kártya, sárgánál venni kell jegyet a sofőrnél, vörösnél érvénytelen a kártya. Ugyanarra a kártyára lehet 14-365 nap érvényességet venni, vagy rátenni pénzt és azzal fizetni felszállásnál. Egyszerre is mehet a kettő, így lehet olcsóbban repülőtérre kiutazni.
Ha van az embernek szociális száma, akkor rendelhet internetet. Ezt én a Welhonál tettem meg. 110 Mpps-es vonalat rendeltem €44/hó-ért, továbbá vírusirtót. Hat hónapig csak €19-t fizetek, és még hármat a vírusirtóért. Adtak kábelmodemet is, beépített 802.11n-es wifi routerrel, sajnos a gépemen 54 Mbpps-es 802.11g van csak. Elég lett volna a 40 Mbpps-es net. Hazaérkezés után azonnal tudtam használni a netet.
Szociális számmal el tud menni az ember az adóhatósághoz és megtudja, hogy mennyit kap kézhez. Az ügyintézés 10 perc, a hivatal megtalálása egy óra. Otthon nem plázába rakják az irodát. Szociális számmal köthet az ember lakásbiztosítást a neten.
Nyitottam számlát a Nordea Banknál. Angol nyelven beszélő ügyintéző és formanyomtatvány, az alap itt is. Sajnos a kártyát még nem tudom használni, Visa Electron, pénz nélkül nem sokra jó.